Życie w otoczeniu smogu na pewno nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i na stan środowiska naturalnego. Aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji, prawo wprowadza coraz bardziej restrykcyjne normy. Dlatego nie kupimy już pieca co generacji niższych niż piąta. Tylko najnowsze gwarantują bowiem spełnienie norm środowiskowych. 

Oszczędzaj pieniądze i zdrowie dzięki kotłowi piątej klasy

kocioł 5 klasyWkrótce trzeba będzie wymienić wszystkie przestarzałe i nieefektywne piece. To krajowy wymóg, w wielu województwach wprowadzane są również uchwały antysmogowe, które zawierają zapisy o konieczności podejmowania kroków, mających na celu ograniczenie tak zwanej małej emisji. Najczęściej nakazują one zakaz palenia w piecach generujących najwięcej szkodliwych substancji. Na szczęście kocioł 5 klasy to nie tylko koszt, ale także korzyści. Po pierwsze, mniej zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Powietrze będzie zdecydowanie bardziej czyste, co z kolei wpłynie na nasze zdrowie. Mniej trujacych substancji, które wdychamy, to niższe ryzyko choroby. Czyli argument numer dwa za nami. Trzeci powód, dla którego warto zmienić kocioł na taki z piątą klasą, to sprawność nowoczesnego pieca. Efektywniejsze rozwiązania sprawiają, iż spala się mniej paliwa, a to, razem z faktem, że mniej kosztowne są ewentualne naprawy, oznacza, że możemy zaoszczędzić trochę gotówki. Szczególnie zimą nie możemy o tym zapominać.

Świat idzie do przodu, rozwiązania ekologiczne wymusza na nas prawo, ale są tego dobre strony. Zdrowsze społeczeństwo i czystsze powietrze należą do jednych z nich. Warto też pamiętać, że wymiana pieca wcale nie musi aż tak mocno uderzyć po kieszeni. Istnieją programy, rządowe czy lokalne, dzięki którym można otrzymać spore dofinansowanie na kupno nowego sprzętu.