Maj 7, 2018 Usługi 0

 

Kiedy umiera ktoś bliski, trudno skupić się na tym, by załatwić wszystkie formalności. W związku z tym zakłady pogrzebowe wyspecjalizowały się obecnie w kompleksowych usługach. Są one w stanie od początku do końca zrealizować pogrzeb. I wcale nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o pogrzeby katolickie.

Jak wygląda proces kremacji zwłok?

pogrzebyZakład może również zorganizować pogrzeb świecki czy innego wyznania niż katolickie. Usług zakładów pogrzebowych jest bardzo wiele. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych pogrzebów i chcą spełnić wolę zmarłego, który przed śmiercią zaznaczał, iż chce zostać skremowany. Obecnie większość zakładów posiada własne krematoria, w których odbywa się cały proces kremacji. W krematorium mieści się też kaplica pożegnań. Jest to miejsce, w którym po raz ostatni można zobaczyć ciało osoby zmarłej. Następnie po skremowaniu zwłok organizowane są tradycyjne pogrzeby – urna z prochami trafia do zwykłego grobu lub do specjalnej ściany z urnami czyli do kolumbarium. Na czym polega cały proces kremacji? Zwłoki są kremowane w specjalnej trumnie, która nie posiada żadnych metalowych elementów (okuć). Jest to trumna drewniana. Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest trumna wykonana z kartonu ekologicznego. Osoba zmarła również nie powinna posiadać przy sobie elementów metalowych. Po ostatnim pożegnaniu i obrządkach przed kremacją następuje spopielenie zwłok. W całym procesie może oczywiście uczestniczyć rodzina osoby zmarłej.

Spopielenie trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut, ale później konieczne jest jeszcze zaczekanie na schłodzenie popiołu oraz jego zebranie do wcześniej wybranej urny. Ogólnie rzecz biorąc, cały proces kremacji kosztuje kilkaset złotych. Zgodnie z prawem w naszym kraju prochy nie mogą zostać zachowane przez członków rodziny osoby zmarłej.