Wrzesień 12, 2018 Produkcja i przemysł 0

Porządek w miejscu pracy to podstawa. Chaos wokół nas drażni i rozprasza umysł – łatwiej wówczas tracimy koncentrację. W ten sposób praca, którą mieliśmy wykonać, może się wydłużać. Każdy z nas posiada podstawowe narzędzia, przydatne na co dzień, które powinno się utrzymać w ładzie, najlepiej w różnego rodzaju przegródkach w zamykanych szafkach.

Narzędzia w szafkach na wyciągnięcie ręki

szafki narzędziowe

Warsztat może być odrębnym pomieszczeniem lub częścią garażu. Aby był użyteczny, powinien posiadać odpowiednie meble do przechowywania wszystkich niezbędnych elementów. Kiedy wystąpi jakaś usterka lub znajomy wpada pożyczyć część, znalezienie ułatwi nam dobra organizacja w warsztacie – meble warsztatowe, duży blat roboczy i opisane wyraźnie pojemniki na małe elementy, takie jak śrubki, gwoździe czy wkręty. Szafki narzędziowe powinny znajdować się w zasięgu rąk, blisko miejsca pracy. Skróci to czas szukania potrzebnej rzeczy do minimum. Szafki oraz narzędzia wewnątrz powinny być w miarę możliwości czyste, aby nie brudziły się od siebie nawzajem. Wewnątrz szafek powinno być tyle przegród, aby dało się posegregować i oddzielić od siebie przybory o różnym przeznaczeniu. Razem niech znajdą się te same narzędzia, ale o różnych wymiarach, takie jak śrubokręty czy klucze francuskie. Korzystnie jest także posiadać w pobliżu tych mebli duży zapas suchych ściereczek, niekoniecznie fabrycznie nowych, w które będzie można oczyścić ręce, narzędzia czy szafki ze smaru. 

Szafki z narzędziami w warsztacie powinny mieć gładkie, wypolerowane powierzchnie, z których łatwo będzie zmyć brud. Najlepiej nie odkładać sprzątania na potem, ale odłożyć narzędzia i oczyścić miejsce pracy od razu po wykonaniu działań. Pamiętajmy, że praca czy hobby, jakim może być majsterkowanie,  będzie wydajniejsze w uporządkowanym otoczeniu.