Specjalne spodnie do jazdy konnej to bryczesy. Mogą być męskie i damskie. Ich zadaniem jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Zabezpieczają wewnętrzną stronę nóg przed otarciami. Dlatego powinny być elastyczne i miękkie. Ich wybór zależy od stopnia zaawansowania naszej jazdy co przekłada się z kolei na wybór leja, który może być pełny lub częściowy.

Przyjrzyjmy się bryczesom damskim

bryczesy damskieWiele kobiet jeżdżących konno na pewno próbowało zastąpić bryczesy damskie leginsami. Nic z tego. Założenie leginsów choć może wydawać się sensowne może spowodować otarcia nóg. Chociaż swoim wyglądem przypominają bryczesy do w odróżnieniu od ich posiadają szwy. Bryczesy szwów bocznych nie mają. Ważne są również materiały z jakich zostały uszyte. Rozpiętość cenowa jest różna. Zależy to od jakości i marki, ale za 100 zł możemy kupić bryczesy dobrej jakości. Oprócz braków szwów powinny dobrze przylegać do nogi, ale nie mogą krępować ruchów. Nie mogą też się rolować czy zaginać. Powinny sięgać powyżej pępka a w żadnym razie tylko do bioder. Najczęściej dostępne są w kolorze khaki, brązu, granatu, bieli czy klasycznej czerni. Choć rynek tego typu odzieży również się rozwija i jeśli dobrze poszukamy znajdziemy spodnie w ciekawych wzorach. Należy zwrócić również uwagę na samą tkaninę. Powinny zawierać domieszki wiskozy, poliestru aby nadać elastyczności włóknom i przewiewności. Leje, które zabezpieczają uda i pośladki przed otarciami powinny być z silikonu.

Spodnie jeździeckie to ważny element garderoby zwłaszcza jeśli ktoś zajmuje się jazdą konną sportowo. W trakcie jazdy nasze nogi poruszają się wraz z rytmem kroków konia, nadajemy też nogami rytm jeździe. Laikom też z pewnością nie zaszkodzą a bynajmniej zminimalizują nieprzyjemne otarcia.

 

Kategorie: Sport