Logiczne jest to, że otwierając okna w zimie w celu przewietrzenia mieszkania, będzie dochodziło do zmniejszania temperatury wewnątrz pomieszczenia. Jednak wiadomo też, że wietrzenie jest procesem koniecznym i warto go systematycznie wykonywać. Co w sytuacji gdy chcemy jednocześnie wietrzyć mieszkanie i nie tracić z niego cennego ciepła? Rozwiązaniem mogą być nowoczesne wymienniki ciepła.

Efektywny wymiennik ciepła

rekuperacja w opolskimNa temat rekuperatorów zrobiło się głośno stosunkowo od niedawna. Urządzenia te początkowo znajdowały swoje zastosowanie jedynie w fabrykach. Dopiero po kilkunastu latach stosowania ich w przemyśle okazało się, że urządzenia te doskonale spisywać się mogą również w użytku domowym. Rekuperacja w opolskim jest szczególnie popularna i wiele osób stosują ją wraz z energooszczędnymi systemami grzewczymi. Dzięki takim połączeniom rachunki za energię cieplną mogą być szczególnie niskie. Jednak warto wspomnieć czym jest rekuperacja. Otóż jest to nic innego jak wymiana powietrza pomiędzy wnętrzem budynku a tym co znajduje się na zewnątrz. Wydawać by się mogło, że to nic innego jak system wentylacji. Jednak w rekuperacji kluczowym elementem jest wymiennik ciepła, który sprawia że powietrze wypuszczane z pomieszczenia na zewnątrz najpierw oddaje swoje ciepło przechodząc przez wymiennik. Dzięki temu na zewnątrz wypuszcza się powietrze schłodzone. Do wnętrza mieszkania również dostaje się chłodne powietrze ale jest ono podgrzewane w wymiennikach przez pozyskaną wcześniej energię.

Ogólnie rzecz biorąc w rekuperacji chodzi o to, że ciepło po prostu krąży wewnątrz budynku. Oczywiście dochodzi do pewnych jego strat ale jest to dosłownie kilka procent. Nowoczesne rekuperatory są już w stanie pozyskiwać ciepło nawet w stopniu zbliżonym do 95%. Ten wynik jednak stale się poprawia ponieważ prowadzone są badania nad nowymi modelami rekuperatorów.