Mieszkając poza miastem, jeśli nie jesteśmy podłączeni do miejskiej lub gminnej oczyszczalni ścieków, sami musimy zadbać o wywóz szamba. W praktyce, zamiast montować tradycyjny zbiornik na szambo, lepiej poczytać o nowych możliwościach, w tym o własnym, ekologicznym szambie. To bardzo atrakcyjna propozycja dla osób, które chcą mieć tanie, wydajne i proste oczyszczanie ścieków.

Szambo tradycyjne vs ekologiczne

szamba ekologiczneWybór szamba na prywatną posesję wydaje się być prosty. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że tradycyjne szamba, które szybko się przepełniają i wymagają okresowego wywozu nieczystości, nie są szczytem nowoczesnej myśli techniczno – ekologicznej. Właściwie tradycyjne, betonowe szamba to już przeżytek. Teraz nadszedł czas na prywatne, samo-oczyszczające się kolektory. Różnica w cenie wykonania obu systemów jest doprawdy niewielka, wręcz minimalna. Za to koszty eksploatacji różnią się diametralnie, z korzyścią na rzecz tych naturalnych i ekologicznych. Szamba ekologiczne to nic innego, jak zbiornik osadowy, który zatrzymuje część szkodliwych, zanieczyszczonych osadów i substancji a dalej przepuszcza świeże, odkażone. Tym samym unikamy przykrych zapachów i oszczędzamy na opróżnianiu kolektora. Szambo ekologiczne nie wymaga wywożenia, gdyż nie napełnia się a systematycznie ścieki są oczyszczane i odprowadzane w obrębie gleby samoczynnie. To oznacza, ze szanując środowisko, sami bierzemy sprawy w swoje ręce i oszczędzamy na przewożeniu własnych ścieków do drogich oczyszczalni miejskich lub gminnych.

Posiadanie własnego szamba ekologicznego staje się na szczęście coraz bardziej popularne. Miejmy nadzieję, że naturalnie czyszczące się szamba będą wypierały drogie w utrzymaniu kolektory betonowe, wymagające opróżniania przez szambowóz.