Zapewne każdy z nas pamięta swoje dzieciństwo, kiedy nie raz zdarzyło się nam wrócić do domu z dziurą w spodniach na kolanie. Nasze mamy, bądź babcie zawsze miały na to sposób. Cerowały lub łatały zrobioną przez nas dziurę, umieszczając na jej miejscu nasze ulubione postaci z bajek. Jednak by to zrobić potrzebowały odpowiednich nici i igły.

Jak dopasować odpowiednią nić do materiału?

nici szwalniczeNici dzielą się nie wiele rodzajów. Jeśli chcemy naprawić swoje ulubione ciuchy, bądź uszyć coś samodzielnie musimy zwracać uwagę na surowiec, z którego są one wykonane, ich grubość oraz wykończenie. Możemy wyróżnić nici szwalnicze bawełniane, lniane, syntetyczne, jedwabne, wiskozowe oraz mieszanki. Wybierając grubość powinniśmy skupić się na oznakowaniach, które widoczne są na opakowaniach. Najpopularniejszą miarą jest nanometr. Jeśli widzimy napisy, które wyglądają na przykład tak: 150/3, oznacza to, że dostaniemy 150 metrów nici, która została skręcona z 3 przędz. W przypadku wykończeń możemy się spotkać z ich czterema rodzajami, czyli z: matowymi, nabłyszczanymi, merceryzowanymi i rdzeniowymi. Oczywiście na rynku dostępne się również inni typy nici. Wszystko zależy od tego, co chcemy uszyć. Jeśli decydujemy się na zrobienie koszuli, która będzie z dość sztywnego materiału, to najlepiej wybrać nici poliestrowe o grubości 120. Jeśli nie jesteśmy pewni jak coś zrobić, dobrze jest wybrać się po poradę do krawcowej, która udzieli nad odpowiedniej rady.

Kiedy jesteśmy w sklepie warto pamiętać o tym jakim rodzajem materiału będziemy się zajmować, z której strony będzie się znajdował szew, w jaki sposób będziemy wykańczać odzież, jaka będzie gęstość ściegu oraz jaki rodzaj maszyny posiadamy. Możemy szyć na overlocku, renderce, hafciarce, czy specjalnym sprzęcie przemysłowym, ale także na najprostszej maszynie domowej.

Kategorie: Usługi