Posiadanie kominków to luksus, na który do niedawna mogli pozwolić sobie tylko wybrani. Większość osób mieszkających w naszym kraju nie posiadała w przeszłości kominków w swoich domach. Były one bowiem wyznacznikiem prestiżu i podkreślały pozycję społeczną. Na dzień dzisiejszy sytuacja z tym związana bardzo się zmieniła.

Kupno kominka do domu

kominki wolnostojąceNa dzień dzisiejszy kupno kominka niczym nie różni się od kupienia innego elementu wyposażenia naszego domu. Jeszcze do niedawna kominki były dodatkiem, który był od A do Z budowany przez fachowców. Materiałem do jego budowy były głównie cegły lub też ozdobne kamienie. Obecnie hitem stają się kominki wolnostojące. Urządzenia te wykonane są niemal w całości z wytrzymałego na wysoką temperaturę metalu. Postawić je możemy niemal w każdym pomieszczeniu w naszym domu i będą one skutecznie ogrzewały nasze mieszkanie. Coraz więcej osób decyduje się na kupno kominków z możliwością podgrzewania wody. Zamontowany w łazience bojler na gorącą wodę może być zaopatrywany w wodę podgrzewaną przez nasz kominek. Kluczem do uzyskania tego efektu jest jednak posiadanie specjalnego dodatku. Mowa tutaj o specjalnej wężownicy znanej najczęściej jako podkowa. Jej nazwa wywodzi się od kształtu danego elementu. Podkowa w kominku otacza nasze palenisko przez co krążąca w podkowie woda jest nieustannie podgrzewana przez ciepło emitowane przez spalające się drewno.

Jedynym warunkiem jaki musimy spełnić żebyśmy mogli zamontować w swoim domu kominek jest to by znajdował się on w bliskim sąsiedztwie komina. Oczywiste jest bowiem, że spalające w kominku drewno będzie generowało spaliny, które muszą być skutecznie i szybko odprowadzane. Zapewnić nam to może specjalna metalowa rura łącząca wolnostojący kominek z naszym głównym kominem.