Aż 6 spośród 23 polskich Parków Narodowych zlokalizowanych jest w Małopolsce, co czyni ten teren wyjątkowo bogatym w tereny ochrony przyrody. Dlatego, jeśli wybieramy się tam w celach turystycznych, warto zwiedzić choć niektóre z nich, aby doznać kontaktu z naturą i podziwiać najbardziej osobliwe w Polsce atrakcje – nie tylko środowiskowe, ale również historyczne.

Odwiedź Ojcowski Park Narodowy

zwiedzanie ojcowskiego parku narodowegoJednym z chętnie odwiedzanych parków w województwie małopolskim jest Ojcowski. Jest on najmniejszy w Polsce, jeśli chodzi o powierzchnię, jednak nie brakuje na jego ternie wyjątkowych walorów przyrodniczych i zabytków historycznych. Dodatkowo znajduje się bardzo blisko Krakowa, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. W parku można podziwiać głównie formacje skalne powstałe z wapienia już w czasach jury. Są to m.in. liczne jaskinie oraz skały o przedziwnych kształtach. Niektóre z nich np. Maczuga Herkulesa rozsławione są na całą Polskę, a z innymi, jak z Bramą Krakowską związane są legendy i lokalne przypowieści. Dlatego warto zdecydować się na zwiedzanie ojcowskiego parku narodowego – czy to na własną rękę, czy z interesującym przewodnikiem. Dzięki tej drugiej opcji mamy okazję poznać najbardziej godne uwagi atrakcje w parku, zwiedzić zamki oraz usłyszeć historię tego rejonu i wiele ciekawych podań. Będzie to okazja nie tylko do zdobycia wiedzy krajoznawczej, ale również to obcowania z naturą.

Park Ojcowski to punkt obowiązkowy, jeśli wybieramy się w okolice Krakowa i mamy aspiracje krajoznawcze. Zwiedzimy w nim wiele ciekawych atrakcji przyrodniczych i historycznych oraz spędzimy czas na łonie natury. Tą prehistoryczną krainę najlepiej zwiedzić z doświadczonym przewodnikiem, od którego dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o niej.

Kategorie: Turystyka