W magazynach łatwo o wypadki, szczególnie jeżeli znajduje się w nich dużo towaru o sporych gabarytach. W dużych magazynach są wykorzystywane wózki widłowe do przewożenia towaru i często właśnie one powodują powstawanie szkód.

Rodzaje odbojnic przemysłowych

odbojnice przemysłoweW specjalnych sklepach branżowych, znajdziemy różnego rodzaju zabezpieczenia stosowane w magazynach i na halach produkcyjnych. Właściwie zabezpieczona przestrzeń, znacznie zmniejsza ilość wypadków i zwiększa bezpieczeństwo pracy. Najpowszechniejszym sposobem na zmniejszenie kosztów przeznaczonych na naprawę uszkodzeń, jest zabezpieczenie newralgicznych miejsc przy pomocy specjalnych odbojnic. Są one przeznaczone do stosowania wewnątrz budynków, ale na zewnątrz. Odbojnice przemysłowe mogą być słupowe, liniowe, narożne, czy wózkowe. Jedne się montuje na podłodze, a inne na ścianie, lub zawiesza w powietrzu. Są dostępne nawet specjalne odbojnice okrągłe stosowane przez stacje benzynowe. Każde z nich pełnią nieco inną funkcję i mają odmienne przeznaczenie. W niektórych magazynach są stosowane odbojnice plastikowe, lub elastyczne. Głównie zabezpieczają one ściany i elewację budynku przed uszkodzeniami powstającymi przez przemieszanie się wózków widłowych, który szczególnie na zakrętach mogą powodować uszkodzenia, bo są mało skrętnymi maszynami. Odbojnice stosowane w przemyśle są żółtego koloru z namalowanymi, lub naklejonymi czarnymi pasami. Są dobrze widoczne z daleka i pomagają operatorom wózków widłowych właściwie kierować pojazdem.

W magazynach, w których nie ma odbojnic, ponoszone są dość wysokie koszty napraw uszkodzonych regałów, zarysowanych ścian, czy obitych rogów maszyn stojących blisko drogi. Wózki widłowe są bardzo przydatne, ale też mogą powodować spore koszty.