Komputery serwerowe wymieniały dane na bieżąco, przeprowadzając o wiele więcej operacji na sekundę niż niejeden sprzęt gamingowy. Utrzymanie prawidłowego działania tak wielu procesów wymagało ogromnych zasobów systemowych, zwłaszcza pamięci, dlatego też maszyny serwerów należały do komputerów o najwyższych osiągach.

Kości pamięci do komputera serwerowego

pamięci do serwerówW przypadku komputerów do serwerowni, mniejszy nacisk kładziono na układy graficzne, które w wielu przypadkach były wymagane wyłącznie do uruchamiania programów sterujących, a znacznie większy na ilość dostępnej pamięci RAM. Kości pamięci do serwerów były od razu rozpoznawalne, gdyż posiadały znacznie wyższe taktowanie niż kości przeznaczone do komputerów stacjonarnych, zapewniając szybką i stabilną pracę w dowolnych warunkach, ale również zauważalnie wyższy poziom zasobów pamięci RAM na pojedynczych kościach. Najczęściej były one spotykane w wariantach posiadających 16GB pamięci, dwukrotnie więcej niż najczęściej używane kości do komputerów domowych, aczkolwiek używane były również odmiany posiadające nieraz i trzy razy więcej zasobów. Duża ilość pamięci kości oznaczała bowiem możliwość płynnej pracy bardzo wielu aplikacji i procesów jednocześnie, a z racji iż serwery służące do utrzymania stron internetowych wymieniały ogromne ilości danych w każdej sekundzie, zazwyczaj wyposażane były w najwyższą możliwą ilość kości.

Same kości do serwerów mogły być używane w komputerach stacjonarnych, aczkolwiek wymagały również obecności płyty głównej obsługującej pamięci z wysokim taktowaniem. Nie były one więc częstym widokiem w domowym i gamingowym sprzęcie, chyba że w najbardziej stuningowanych i spersonalizowanych maszynach o osiągach znacznie przekraczających możliwości typowego komputera.

Kategorie: Informatyka