Niedawno przeprowadziłam się z mężem na wieś. Mamy teraz spory ogródek przy domu i postanowiłam zasadzić tam truskawki. Oboje latem zjadamy bardzo dużo truskawek, dlatego ekonomicznie było posadzić swoje, zamiast później kupować. Ponieważ do tej pory nie interesowałam się uprawą truskawek, musiałam poszukać trochę informacji na temat tego jak je prawidło nawozić i jak sprawić żeby były słodkie.

Naturalny nawóz dla truskawek

uprawa truskawek nawożeniePoszukiwania informacji na ten temat rozpoczęłam od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: uprawa truskawek nawożenie i zaczęłam przeglądać wyniki. Zależało mi na naturalnym nawożeniu, tak aby moje truskawki były pozbawione chemii i sztucznych nawozów. Przeczytałam, że najlepszym a zarazem naturalnym nawozem jest kompost. Niektórzy polecali też obornik, ale akurat tego nawozu nie mogliśmy mieć. Natomiast zorganizowanie kompostu nie było dla nas problemem. Powinno się kompostować ziemię, tuż przed sadzeniem sadzonek truskawek. Dobrze się składało, ponieważ już niedługo miałam posadzić pierwsze grządki. Znalazłam również ciekawe informacje o mączce bazaltowej. Jest to jeden z najbardziej ekologicznych nawozów. Można go stosować do gleby, ale zaleca się także opylanie grządek, aby chronić truskawki przed szkodnikami. Jako, że oprócz truskawek planowałam posadzić inne warzywa, było to istotne ponieważ robactwo zawsze mogło się zaplątać.

Postanowiłam jak najszybciej zakompostować ziemię pod uprawę moich grządek truskawek. Takie nawożenie wyszło mi na dobre, ponieważ już w pierwszym sezonie truskawki dały obfity plon, a do tego były słodkie i soczyste. Po posadzeniu grządek stosowałam jeszcze inne naturalne nawozy, dzięki czemu moje truskawki są pozbawione chemii. Przy nawożeniu należy tylko pamiętać o tym, żeby zachować kwaśne PH ziemi. Inaczej plony nie będą tak obfite.