W dwudziestym pierwszym wieku obróbka cyfrowa jest na bardzo wysokim poziomie. Zaawansowane animacje możemy widywać praktycznie codziennie – niezależnie od tego czy pojawiają się one w telewizji, czy też pokazują się na billboardach. Niemniej jednak, istnieje jeden rodzaj filmów, które widzieliśmy, aczkolwiek nie wiemy o nich wiele. Zdarzały się sytuacje, gdy na przełomie kilku sekund film pokazywał przejście księżyca po nieboskłonie, albo obrót Ziemi. Czym są takie filmy? 

Filmy robione aparatem

film timelapseProfesjonalna nazwa to „timelapse movie”. Często również nazywane są filmami klatkowymi, albo filmami slajdowymi są rodzajem kinematografii, która polega na objawieniu pewnej czynności od punktu do punktu. Do takich czynności możemy między innymi zaliczyć wcześniej wspomniany obrót księżyca po niebie, zakwitanie kwiatów czy też zamrażanie wody. Film timelapse jest tworzony głównie po to, aby pokazać czynność, która jest rozłożona na długi okres czasu w znacznie krótszym ujęciu. Dzięki zastosowaniu metody, która polega na robieniu systematycznych zdjęć w liczbie przekraczającej setki, z reguły o tych samych porach możliwym jest wykreowanie z dostępnych zdjęć jednego spójnego filmu, który po połączeniu będzie płynny i przede wszystkim będzie spełniał nasze główne założenie. Niemniej jednak, warto pamiętać o tym, że produkcja takiego filmu jest czasochłonna, gdy w większości przypadków nie jest uzależniona od nas samych, tylko od czynników zewnętrznych. 

Filmy timelapse to metoda tworzenia animacji oraz filmów, która towarzyszy ludziom już od dłuższego czasu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że sięga ona początków kinematografii. Tak czy inaczej, jest to świetny sposób na ukazanie zjawisk naturalnych rozłożonych w czasie. Taki zabieg z całą pewnością będzie intrygujący i ciekawy. 

Kategorie: Usługi