Własna działka rekreacyjna powoli przestaje być luksusem – coraz częściej jest to standard, zwłaszcza dla osób mieszkających w mieście, które nie mają innej możliwości na relaks w otoczeniu przyrody. Najwięcej szczęścia mają osoby, które wykupiły działkę w pobliżu jeziora – wówczas podczas letnich miesięcy mogą korzystać z uroków natury.

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Budowa basenu ogrodowegoJeśli jednak działka znajduje się pod miastem – musimy sami zadbać o sposoby chłodzenia się w upalne dni. Dobrze sprawdzi się na przykład mały basen ogrodowy. Jego wykonanie nie trwa długo. Szybka budowa basenu – cena tej usługi wcale nie jest wysoka, chociaż zależy oczywiście między innymi od tego, z jakiego materiału zostanie wykonana niecka. Wśród najtańszych opcji wymienia się nieckę poliestrową – choć niektórym wydawać by się mogło, że najtańsza = najgorsza, nie jest to prawdą. Niecki poliestrowe wyróżniają się trwałością oraz wytrzymałością – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak i na negatywne działanie środowiska. Gospodynie z pewnością ucieszy wiadomość, że taka niecka jest bardzo łatwa w czyszczeniu – wyróżnia się bowiem całkowicie gładką powierzchnią, dzięki czemu zabrudzenia mogą być bez problemu usuwane. Nieco droższą opcją jest niecka drewniana, która może być umieszczana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Budowa basenu ogrodowegoJej montaż jest naprawdę prosty – podobnie jak demontaż, bez problemu możemy więc w dowolnej chwili przenieść basen w inne miejsce, jeśli uznamy, że obecne chcemy zagospodarować w inny sposób. Wśród najdroższych basenów ogrodowych wymienia się te z niecką betonową. To rozwiązanie jest jednak najbardziej trwałe, budowa trwa jednak dłużej niż w pozostałych przypadkach. Niecka jest najczęściej wylewana, następnie musi zostać zaizolowana i dopiero wówczas należy wykleić ją folią zbrojną lub wyłożyć płytkami. Producenci proponują także niecki marmurowe, które są najbardziej eleganckim rozwiązaniem. Warto pamiętać, że sam montaż niecki to jeszcze nie koniec prac związanych z basen – należy zadbać o estetyczny wygląd otoczenia, który zwiększy komfort użytkowania basenu. Zamiast zwykłej trawy wokół basenu, częściej poleca się wykonanie podłogi z impregnowanych desek lub też położenie płytek, które będą dobrze komponować się z wewnętrznym wykończeniem basenu – warto wybrać płytki antypoślizgowe, aby ograniczyć możliwość upadku po wyjściu z basenu.

Pamiętajmy o tym, że basen ogrodowy to konstrukcja całoroczna, dlatego fuga do spoinowania płytek, jak i same płytki powinny charakteryzować się odpornością nie tylko na wodę, ale i na mróz.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *